כאבי גב- מניעה טיפול וחיזוק שרירי הגב


בחיי כמה זה כואב לפעמים. למרות כל מה שאני מודעת אליו ויודעת , עדיין יש זמנים בהם הגב שלי כואב.

במהלך חיי היום יום אנחנו מרימים צעצועים או לכלוך מהרצפה, דוחפים ומושכים דלתות, לפעמים גם מורידים משהו מהארון למעלה, אבל בעיקר יושבים. אנחנו יושבים במשרד, יושבים בבית או באוטו. ואם אנחנו לא יושבים אנחנו עומדים. עומדים במעלית, עומדים בתור או עומדים בתחנת האוטובוס ועוד… כך יוצא שבסוף היום הגו שלנו בקושי זז בצורה משמעותית אבל התאמץ לא פחות כדי שלא נקרוס על הרצפה. אז מה אנחנו עושים עם כל הכאב הזה שנוצר?

בפוסט הזה אני מרכזת לכם את נקודות חשובות מהידע שלי על כאב גב כדי שתוכלו להנות ופחות לסבול.

פוס משחק איך כותבים גב או גו?

למרות שזה נחשב אותו הדבר בעיני רבים, ההבדל בין גו לגב הוא כמו ההבדל בין יד לזרוע. הגו הוא החלק שמקשר בין הידיים והרגליים בגוף, הטורסו, וכולל גם את בית החזה. הגב זה רק החלק האחורי. שם נמצאות השכמות שלנו ועמוד השדרה שבפנים. לכן אנחנו מכופפים את הגו אבל סובלים מכאבי גב בסוף.

מי שמביט בי מאחור לא יודע מי אני

הגב שלנו, למרות שהוא אחד האיברים הגדולים והמרכזיים בגוף, מוזנח פעמים רבות. גם מי שמתאמן שוכח ממנו לעתים. הוא מאחורינו ולא נראה שאפשר לעשות איתו תנועות רבות חוץ מלהתכופף לפנים אז לא מתייחסים אליו וזו טעות נוראית!

אזור הגו (הטורסו-זוכרים?) כמרכז הגוף מייצב אותנו ובזכותו אנחנו זקופים ולא כפופים כמו קופים. הוא מעורב ברוב התנועות שהגוף שלנו מבצע אבל המוכר ביותר זה ההתכופפות שלנו קדימה. למרות ששרירי גב מתכווצים ופועלים כאשר אנחנו מזדקפים, ולא כשאנחנו מתכופפים קדימה (אז זאת הבטן שעושה את עיקר העבודה).

הגב נראה אומנם כצורה מלבנית שטוחה שיש בה בעיקר עמוד שדרה אך האמת היא שיש שם 3 שכבות של שרירים מאוד מאוד

שרירי גב עמוקים- זוקפי גב והשרירים בין הצלעות. מתוך grant’s atlas of anatomy

עמוסים. בשכבה העליונה יש למשל את שרירי הטרפז שמסייעים לנו להוריד ולהרים דברים למעלה, בשכבה האמצעית יש את שריר הסרטום ובשכבה העמוקה יש את זוקפי הגב שכשמם- זוקפים את הגו לאחר התכופפות (את כל הטורסו הבטן לא נשארת על הרצפה) ובכללם גם שרירי הליבה שכולם (מיוגה ועד ריצה) רוצים שנתרכז בהם בזמן פעולה. כלל השרירים האלה מסייעים לנו רבות בתנועות שאנחנו מבצעים לאורך כל היום (משיכה או דחיפה, הרמה , הליכה ועוד..) לכן אין לנו ברירה אלא להתייחס אליהם ברצינות ובעיקר לא להתעצל לנוע ולזוז בכל הזדמנות!!

רוצים עוד רעיונות ? הירשמו כעוקבים אחרי הבלוג.

אם אין אני לי מי לי

בעבר הלא רחוק כל כך אנשים היו הולכים ממקום למקום, עובדים בעבודות פיזיות רבות, מגדלים את רוב האוכל שלהם והולכים למסיבות עשירות בתנועה ריקוד. היום אנחנו נוסעים באוטו, יושבים במשרד, נשכבים (או נמרחים יותר נכון) בבית וגם במסיבות ואירועים זזים רק מצד לצד כי לא נעים שכולם מסתכלים. הפסקנו לזוז.

לכן היום, אם כואב הגב או אם רוצים לחזק אותו כדי שלא יכאב אני ממליצה על התרגילים בתמונות למטה. כפי שתראו, את התרגילים מבצע ארז הדוגמן המהולל באמצע יום עבודה. לא עם בגדי ספורט, לא בחדר כושר ובלי הכנות מיוחדות. כאב לו הגב אז הוא עצר את רצף היום והקדיש כמה דקות לעצמו ותירגל. אני ממליצה לכם לעשות את אותו הדבר. בהתאם להמלצת הרופא כמובן ופשוט לקום מהכיסא!

אם תשימו לב, מצד ימין במחשב של המסך או למטה בפלאפון יש סרגל שיתוף ואתם מוזמים לשתף את התרגילים עם חברים ואפילו להדפיס. כמובן שניתן גם להירשם כעוקבים וכך לקבל תרגילים נוספים ועדכונים ישירות למייל.

עמידת 6 והחלקת ידיים קדימה על הרצפה
עמידת 6. קימור הגב כלפי התקרה וחזרה
שכיבה על הבטן כפות ידיים מתחת לכתפיים על הרצפה ויישור המרפקים. לבצע במידה ואין בעיות גו ובהתאם להמלצת הרופא

 

עמידת 6 הרמת יד ורגל נגדית (למשל יד ימין רגל שמאל) לקו ישר עם הגו
לחיזוק הגב. שכיבה על הרצפה עם ידיים ישרות לפנים והרמת ידיים ורגליים במקביל. תרגיל קשה (ומועיל) ויש לבצע בהתאם להמלצת הרופא

 

 

 

 

טיפול במהירות הבזק- למי זה מומלץ?

יום אחד ישבתי מול המחשב כפופה, כן גם לי יש ימים כאלו, ואחרי רבע שעה כאב לי הגב. לא התעצלתי-קמתי. מתחתי את 2 הידיים מעל הראש סובבתי אותן לאחור פעמיים שלוש ואחר כך נשכבתי על הרצפה וביצעתי את התרגיל שבתמונה השלישית.

בהזדמנות אחרת, כשהייתי בהריון (זה היה לפני חודש וחצי סך הכל) ביצעתי תרגילים כהכנה לקראת התמודדות עם הצירים. לא כאב לי הגב אבל התאמנתי והתכוננתי. בקיצור זה מובן וברור שתרגילים לחיזוק שרירי הגב זה לכל אחד. ומומלץ מאוד בכל מצב וכל הזדמנות. אז אם אתם רוצים לדעת עוד תעשו לעצמכם קצת טוב, תירשמו בבאנר למעלה ותתחילו לעקוב.

כי זה פשוט להנות. בכל רגע ובכל הזדמנות!

 


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *