גזים בתינוקות- ממתי ולמה יש גזים לתינוק, איך מזהים גזים, איך מרגיעים ומטפלים בגזים אצל תינוקות יונקים ובכלל


לשאלה הגדולה הזאת, שהורים רבים מסתבכים איתה ומתוסכלים ממנה, יש פיתרונות מאוד פשוטים בסך הכל. אבל לפני שנדע איך לעזור לתינוק עם גזים נבין מה זה בכלל ולמה יש גזים לתינוקות, איך נזהה סימנים לגזים והאם יש הבדל בין תינוק יונק לבין תינוק שלא. לפניכם כל התשובות:

למה יש גזים לתינוקות?

או- שאלת השאלות. לֵמה כל הסבל הזה טוב? תינוק נולד כשהוא עוד לא בשל ועצמאי בניגוד לחיות ויונקים אחרים ובגלל זה ישנם מספר סיבות עיקריות שבגללן יש גזים אצל תינוקות.
1. בשלות פיזיולוגית של מערכת העיכול– כשתינוק נולד כל המערכות לומדות לחיות בסביבה חדשה ובנוסף כל מערך הרפלקסים והורמונים הוא ייחודי לתקופה זו (הטרימסטר הרביעי) ומתוך כך גם מערכת העיכול. עד עכשיו לאורך כל ההריון הוולד קיבל את מזונו דרך חבל הטבור וברגע אחד השתנתה צורת התזונה והאוכל עובר בכל מערכת העיכול. לכן יש למערכת תקופת הרצה והסתגלות שמתבטאת לעתים בבכי וצרחות.
2. בשלות נפשית-גם ההורים וגם התינוק נמצאים בסיטואציה חדשה בעולם. הרגישות שלנו, הלחץ או הרוגע, יכולים להשפיע מאוד על יכולת התינוק להתמודד עם הגזים. החיבור בין גוף לנפש הוא גדול ומיידי והתינוק שהיה עד לפני רגע בתוך הבטן שלך יודע ומכיר אותך מבפנים. אז גם כשאת מתרגשת וחסרת סבלנות הוא משקף את זה והופך להיות חסר סבלנות בעצמו. תשתדלו להיות רגועים ותמיד תזכרו לבקש עזרה כשצריך.
3. טונוס שרירים מוגבר- טונוס שרירים זה מתח השריר התמידי. טונוס השרירים מסיע לנו ביציבה ותנועה שכן בלעדיו השלד שלנו פשוט יקרוס לרצפה ולא נוכל לעמוד. טונוס שרירים מוגבר מאופיין בקשיחות יתר, בקושי להפריד תנועה בין איברים ובמקרים רבים בגו מקושת (מלשון קשת) לאחור. מתוך כך נוצר גם הקושי בשחרור הגזים. על מנת לשחרר גזים בקלות יתרה המעיים ואזור האגן נעים בפיתול וסיבוב בליווי בעיטות ברגלים ותינוק בעל קושי בהפרדת תנועה יתקשה לעשות זאת, אך אל דאגה גם לזה יש פתרונות… המשיכו לקרוא.
4. אופן ההאכלה בהנקה או בבקבוק- כל התינוקות נולדים עם רפלקס היניקה והיכולת למצוץ. מהרגע שהניחו את התינוק על הבטן לאחר הלידה הוא כבר מחפש למצוץ, אך מה לעשות, גם כאן יש שונות. ישנם תינוקות שלא תופסים נכון את הפיטמה (של הבקבוק או הציצי) וצריך לתת על כך את הדעת. תינוק שלא תופס פיטמה טוב בולע אוויר שנכלא בתוך הריאות ועובר במערכת עד שיצא החוצה מהצד השני, לעיתים בליווי בכי וצרחות. מנגד, יכולה להיות זרימה חזקה ומהירה מידי של מזון לפי התינוק (כן גם בהנקה זה יכול לקרות) מה שגורם לו לבלוע מהר מידי או לעשות הפסקות מרובות ובין לבין, גם אם הוא תופס טוב, להכניס אוויר מיותר למערכת העיכול שלו. 
5. תזונת האם בהנקה-
ישנם גישות רבות בתחום אבל ככלל ידוע ומניסיון אישי תזונת האם משפיעה על תופעת הגזים בתינוקות. ישנם מאכלים ש”ידועים” כיוצרי גזים ויש שפחות, יש מאכלים ותרופות שמתעכלים ועוברים לחלב ולתינוק ויש שלא. מערכת העיכול וחלב האם של התינוק משתנים בהתאם לזמן ולצורך התינוק בוויטמינים, אנטיביוטיקה, שומן ותוספות, אכן ניתן להשפיע על זה במידה מסוימת ובכך לסייע בהתמודדות עם הגזים של תינוקות.
6. גזים עליונים (גרפס)- לעיתים התינוק בולע אוויר מסיבה כלשהיא, בין אם בזמן אוכל ובין אם בעקבות תנועה כלשהיא, ונוצר הצורך לשחרר גרפסים. גזים עליוניים נכלאים בחלל בית החזה לאורך כל שעות היום ולא רק בזמן האוכל ולפעמים לוקח דקות ארוכות עד שהם יוצאים. ניתן לזהות בקלות מתי לתינוק יש גרפס בעזרת שפת התינוקות של דנסטן ובכך למנוע את השתלשלות האוויר במערכת, אך אם לא עשיתם זאת האוויר ימשיך הלאה ויעבור בכל מערכת העיכול עד לפי הטבעת ומשם יצא בצורת גזים.

מתי מתחילים גזים בתינוקות?

דבר אחד אתם צריכים לזכור בקשר למספרים ותינוקות- הכל סטטסטיקות וממוצעים. בכל מקום שיש בו מספר כגון עקומת גדילה, צפייה להתפתחות מוטורית מסוימת על פי חודשים (למשל שתינוק צריך להתהפך עד גיל 4 חודשים), דרישה לאכילת כמות מסוימת ועוד… הכל מבוסס על סטטיסטיקות וממוצעים. וממוצעים מושפעים בקלות ממספרים קיצוניים. זאת אומרת שאם רוב הילדים בעולם יאכלו 100CC אבל בודדים יאכלו 150CC באותו הגיל, ממוצע האוכל שהסטטיסטיקות יצהירו שעל תינוק לאכול הוא יותר מ-100, וזו תהיה הציפייה גם מהתינוק שלך למרות שאין בהכרח קשר למציאות. לכן חשוב לזכור- כל תינוק הוא ייחודי ומיוחד כמו שכל הריון הוא שונה מקודמיו והשאלה הזאת היא תלויה בתינוק ורק בו. יש תינוקות שהגזים מתחילים כבר מהשבוע הראשון ויש שהולכים “לפי הספר” והגזים מתחילים אצלם מגיל 3 שבועות. איך תדעו לזהות מתי יש גזים ומתי לא? תמשיכו לקרוא…

איך מזהים גזים וכאב בטן בתינוקות?

למרות שלעתים זה נראה כך, זה דווקא לא כזה פשוט לזהות. ישנם תינוקות שבוכים הרבה בעקבות מגוון רחב של סיבות, החל מקוליק ורפלוקס ועד טמפרמנט קשה או בעיות וויסות, אז איך יודעים מתי יש כאב בטן אצל תינוקות? בדרך כלל זה מלווה בתנועות של פיתול, בכי צורם, בעיטות ברגליים, פרצוף סובל וקול של בכי מאוד מסויים שניתן לזהות אותו בקלות בעזרת שפת התינוקות (ראו בהמשך).
בקוליק- הכלל הידוע הוא חוק ה-3. אם תינוק בוכה במשך 3 שעות, 3 ימים בשבוע לאורך 3 שבועות כנראה שיש לו קוליק. הסיבה לקוליק, בדומה לגזים “רגילים” בתינוקות, היא אי בשלות מערכת העיכול וכל הסיבות שציינתי בסעיף הראשון.

איך לזהות גזים בתינוקות על פי דנסטן שפת התינוקות?

דנסטן שפת התינוקות זו השפה שבה התינוקות מדברים. הבכי והקשקושים האלה, המתוקים והמעצבנים לפעמים? אז יש להם משמעות. עוד לפני שמגיע הבכי ההיסטרי הם מספרים לנו מה הם רוצים. השפה הזאת מבוססת מחקרית ורפלסטיבית. כל התינוקות בכל העולם מדברים את אותם הצלילים כי זה פשוט שרשרת רפלקסים שבסופם יוצא קול ספציפי שמביע צורך מסוים, למשל- יש לי כאב בטן. לכן, בעזרת דנסטן שפת התינוקות מאוד קל לאבחן מתי זה גזים ומתי זה עייפות או רעב וכו’…
מלבד שפת הגוף כפי שצוינה למעלה (פיתול, בעיטות..) הם ישמיעו צליל הדומה לקול שמשמיעים בוגרים יותר בשירותים. נסו לזהות את הצליל לפני שהוא מגיע לבכי היסטרי שכן אז יותר קשה להבדיל בין הצרכים השונים או שהם משתלבים (גם כאב בטן וגם עייף).

איך למנוע גזים אצל תינוקות?

הנה הגענו לעיקר- חלק ראשון. ישנם דרכים מגוונות שבעזרתם ניתן למנוע כאב בטן וגזים לתינוקות.

הדבר הראשון והמומלץ ביותר לעשות הוא להוציא גזים עליונים. לתינוקות יש גרפסים לאורך כל שעות היום (והלילה!) ומומלץ מאוד לשחרר להם כמה שיותר ובכך למנוע מהאויר להמשיך הלאה ולהכאיב לתינוק. איך תדעו מתי יש לו?- צדקת! בעזרת דנסטן שפת התינוקות.

דבר שני שאמליץ הוא עיסויים כשהתינוק רגוע. אל תחכו להיות מתוסכלים כדי לנסות את כל השיטות, תכניסו לכם לסדר היום ערסולים חיבוקים ועיסויים בצורת סיבובי ספירלה מהטבור החוצה עד לציור עיגול גדול ובכך תמנעו הצטברויות מיותרות.

להימנע מהאכלת יתר-אוכל הוא נחמה. גם כאנשים בוגרים אנחנו מתנחמים פעמים רבות באוכל או שאוכלים כי מציק לנו משהו ולא כי אנחנו רעבים באמת. אני מאמינה שזה התחיל עוד מינקות כשאמא שלנו שמעה אותנו בוכים וישר הביאה לנו לאכול למרות שבכלל היינו עייפים או שכאבה לנו הבטן ואז נוצר לנו ההרגל להתנחם באוכל במקום לטפל בבעיות. לכן אני מליצה גם לכם- תבדקו שהתינוק באמת רעב ולא מתנחם בציצי או בקבוק. איך בודקים את זה? בעזרת שפת התינוקות ניתן לדעת זאת בקלות.

לתינוקות יונקים- אמליץ לאמהות לשים לב לתזונה אבל לא להשתגע. אני ממליצה לקחת תכשיר או טיפות נגד גזים לתינוקות שאת כמניקה לוקחת, ובכך יסייע לך למנוע גזים לתינוק בלי שתשלמי על זה מחיר נפשי יקר. ישנם תכשירים כגון סילנסיו שיכולים לסייע לך לעשות זאת. בנוסף התזונה חייבת להיות מאוזנת וטובה שכן זה עלול להשפיע על איכות וכמות החלב וזה יותר חשוב מגזים שיעברו עוד חודשיים שלושה ובוודאי שיותר חשוב מדיאטה. אציין כאן שמשרד הבריאות אינו ממליץ לתת תוספים ישירות לתינוק.

מה הפתרון לגזים?

ניסיתם למנוע כאב בטן וגזים ובכל זאת אתם רואים שהתינוק ממשיך לסבול? ישנם מספר דרכים שניתן לסייע לו:
1. חליטות-טפטוף כמה טיפות של תה שומר או קמומיל יסייעו ויקלו על מערכת העיכול. כמובן תוך תשומת לב לכמות והטמפרטורה, 2-3 טיפות קרות זה טוב. אין צורך להוסיף סוכר.
2. מנשא- תינוק בחודשים הראשונים לחייו זקוק למגע רב ולכן מומלץ עם או בלי קשר לגזים להרים ולהחזיק כשצריך ולא לחשוש שיתרגל לידיים. מחקרים הוכיחו שתינוק המקבל מגע יהיה ילד בעל ביטחון עצמי ומסוגלות עצמית גבוהה. אז רע-זה לא. בנוסף כוח הכבידה, כמו בלידה, יכול לסייע בכוונון הגזים החוצה בקלות. כמו שתנוחת הלידה המומלצת היא כריעה ולא שכיבה על הגב כך גם תינוקות. מומלץ שיהיו במנח אנכי לרצפה (כאילו עומד) ולא רק בשכיבה על הבטן או הגב כל היום. אז אפשר להרים את התינוק ובתנוחת ערסול לשים אותו במנשא כך שכל הצדדים ירוויחו.
3. נדנוד וכדור פזיו-תנועתיות וקיפצוץ קליל על כדור פיזיו כשהתינוק נמצא בידיים שלכם או נדנוד בעגלה יכול לסייע להזיז גם בפנים את הדברים ובכך לשנע גזים החוצה.
4. עיסויים ותנועתיות- בסעיפים הקודמים המלצתי לכם לעשות את התנועה בעוד התינוק עליכם וכאן אמליץ להניע את התינוק.
ניתן להזיז את הרגלים ב’אופנים’ אך להיזהר לא להתנגד לתנועתיות שלו אלא לזרום אם התנועה שלו ולהוביל אותה בכיפוף ויישור.
עיסויי ספירלה על הבטן מהטבור כלפי חוץ בכיוון השעון יסייעו בהובלת בגזים החוצה כמו גם הנחת התינוק על הכתף כשהבן לחוצה על הכתף ונינוע קל קדימה אחורה.
נמר על עץ- להניח את התינוק על האמה שלכם עם הפנים לכיוון הרצפה וקרובים למרפק. הרגלים נופלות בין שני צידי דף היד.
5.ישיבת לוטוס-להחזיק את התינוק עם הגב צמוד אליכם והרגלים כפופות בX לבטן שלהם
7. רפלקסולוגיה- ניתן לעסות את כפות הרגלים של התינוק מהפנים החוצה ובכך להשפיע על המערכת הפנימית בשחרור.
8. להירגע- גזים, כמו שצוין, הם גם תגובה למצב רגשי. התינוק שלכם מרגיש ומכיר אתכם לפעמים יותר טוב ממה שאתם מכירים את עצמכם ומשקף את מה שהוא מקבל. לכן, כשאתם רגועים הוא גם יכול להיות רגוע יותר ולהתמודד ‘באומץ’ עם הגזים.
9. מוצץ- ישנה תיאוריה שאני מאמינה בה מאוד, וגם שיטת פאולה מבוססת עליה, שאומרת שישנו קשר בין כל השרירים הטבעתיים בגוף. מה זה שרירים טבעתיים? אלא השרירים שכשמם נראים כצורת טבעת ובדרך כלל מלווים את הפתחים בגופינו. סביב פי הטבעת, צינורות מערכת עיכול, סוגרים ושסתומים וסביב העיניים והפה. לכן כאשר נפעיל את הפה גם שאר השרירים הטבעתיים יפעלו ויזוזו, קרי מערכת העיכול, וכך ישחררו את הגזים. הטריק הוא לתת להם לתפוס את המוצץ ולהוציא כל 3-4 יניקות.

מאחלת לכם המון הכלה, זמן שקט ושחרור קל ונעים
דפנה- 052-5585376

 

**המידע הנכתב כאן הוא כללי וניתן להתאימו באופן פרטני בהדרכה אישית. זו אינה המלצה רפואית.**


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *