איך לזהות מתי התינוק רוצה לאכול וכמה צריך להאכיל


ילדת במזל טוב אחרי 9 חודשים של ציפייה. הגיע הרגע והתינוק בחוץ ואת מתלבטת, להניק הנקה מלאה או להאכיל מבקבוק? אולי לשלב? מתי להוציא גרפס אחרי או באמצע האוכל? שמעת כל כך הרבה ספורים, קראת כל כך הרבה על זה והראש מלא.
כאן אפרוש בפנייך את התורה שלי לגבי האכלת תינוק והיא מאוד קצרה בסך הכל- תקשיבי למה שהוא אומר.

התינוק אינו מכונה מצד אחד אך מצד שני לכל תינוק יש ריתמוס משל עצמו, מחזוריות מסוימת שניתן לגלות אותה ולפעול על פיה בקלות.

התינוק הוא לא מספר, זה אחד הדברים החשובים שאתם צריכים לזכור בקשר למספרים ותינוקות. בכל מקום שיש בו מספר כגון עקומת גדילה, צפייה להתפתחות מוטורית מסוימת על פי חודשים (למשל שתינוק צריך להתהפך עד גיל 4 חודשים), דרישה לאכילת כמות מסוימת ועוד… הכל מבוסס על סטטיסטיקות וממוצעים, וממוצעים מושפעים בקלות ממספרים קיצוניים. זאת אומרת שאם רוב הילדים בעולם יאכלו כל 2.5 שעות אבל יהיו כמה שיאכלו כל 4 שעות הממוצע יהיה יותר קרוב ל-3 שעות וזה מה שיגידו לך: “תינוק צריך לאכול כל 3 שעות”, אבל זה לא יהיה בהכרח נכון לגבי התינוק שלך. לכן חשוב לזכור- כל תינוק הוא ייחודי ומיוחד, והשאלה הזאת תלויה בתינוק ורק בו.

האכלת תינוק בימים הראשונים לאחר הלידה

בימים הראשונים יהיו המון שאלות מעשיות שיעלו לכם בסדר היום. האם התינוק ממלא מספיק חיתולים? יש/אין צהבת? כל הנוזלים ומי השפיר יצאו לו מהגוף? הוא שומע טוב? ובכלל איך מטפלים בתינוק בימים הראשונים? מה צריך לאכול בהנקה? ובכלל- מה זה כל הכאבים לאחר לידה הללו? אבל השאלה העיקרית תהיה סביב האוכל. איך לזהות, כמה צריך ואיך להאכיל תינוק.

איך לזהות שתינוק צריך לאכול?

התינוק מדבר כבר מרגע הלידה . לאחר שנעשה מחקר איכותני ארוך הבינו שהבכי והקולות שהתינוק משמיע הם רפלקס. היכולת להוציא צליל מסוים שמביע צורך מסוים היא אוניברסלית וברורה. התינוק, בקולות ושפת גוף, מספר לנו מתי הוא צריך לאכול, מתי לישון, מתי יש לו גרפס וכו’. על מנת לדעת האם הוא רעב האזינו לצליל ‘נה’. הצליל ‘נה’ נוצר כאשר הלשון נצמדת לחך העליון (בדומה לרפלקס המציצה) בשילוב האוויר שנושף במיתרי הקול. כמו כן התינוק יסובב ראש מצד לצד, יעקם את השפתיים קלות ברגע שנלטף אותן בצדדים או ימצוץ אגרוף. הצליל ‘נה’ גם מביע בקשה לנחמה בדומה לתפקידו של המוצץ, ואופן המציצה הוא שונה בין מציצה לנחמה ומציצה למטרת אכילה.

אישה שמניקה הנקה בלעדית תוכל לחוש בהבדל בעזרת עוצמת היניקה ושמיעת הבליעה ואישה שמאכילה בבקבוק תוכל להבדיל במידה והתינוק מוצץ חזק את המוצץ או שהמוצץ אינו מספק אותו יותר. כל זאת במידה והצליל שמושמע הוא ‘נה’ בלבד ולא צלילים אחרים שמביעים צרכים נוספים שיש לאתר כמו כאב בטן או עייפות. על מנת לדעת, להבין ולפרש את כל הצלילים צריך ללמוד את דנסטן שפת התינוקות.

כמה תינוק אוכל בימים הראשונים?

בימים הראשונים קיבתו של התינוק בגודל גולה (מספיק להאכלה של כפית אחת) ולכן אין צורך במזון רב בפעם אחת והתינוק יאכל 8-12 פעמים ביממה (זאת אומרת כל שעה וחצי עד כל 3 שעות) כמו כן, בימים הראשונים מיוצר בחזה היולדת נוזל צמיגי ויחסית שקוף שנקרא קולוסטרום אשר מותאם בדיוק לכמות והמידות הללו.
קולוסטרום הוא חלב אם ראשוני ומופלא שהיווצרותו מתחילה כבר בשבוע 16 להריון והוא שונה מאוד מחלב האם הבשל, שמגיע כמה ימים לאחר מכן. החלב הראשוני מכיל יותר נתרן, אשלגן, כלור, חלבונים וויטמינים המסיסים בשומן, יותר מינרלים, ריכוז גבוה מאוד של נוגדנים ותאי דם לבנים, כמויות גדולות של חומצות שומן ונוגדי חמצון. כמו כן הקולוסטרום מטפל היטב בנפילות סוכר בדם של התינוק ומעודד את היציאות הראשונות ובכך תורם למניעת צהבת. לכן, גם אם אתם מתכננים להאכיל מבקבוק הייתי ממליצה לך להאכיל לפחות בימים הראשונים בהנקה על מנת שהתינוק יזכה בקולוסטרום.
לאחר מכן, סביב היום השלישי, מתחיל ייצור החלב ה’רגיל’ והשדיים מרגישות מלאות ואפילו עם גודש וכאב שמתמקד בכיוון בית השחי. על מנת להימנע מגודש בין אם בחרת להניק או להאכיל מבקבוק אני ממליצה לך לרוקן. אפשר להניק כמה שניתן תוך תשומת לב לגרפסים וכאבי בטן או לרוקן מעט עד להקלה במידה ובחרת להאכיל בבקבוק (בימים אלו ניתן גם לקחת כדורים מייבשי חלב או להניח כרוב קר על מנת להקל בהתאם להמלצת הרופא).
החל מהיום השלישי יתכנו קפיצות גדילה אשר ישנו את כמות האוכל שהתינוק אוכל. עם הזמן והימים התינוק גדל ואוכל יותר בכל ארוחה ולעתים גם מגדיל את הרווח בין ארוחה לארוחה, כך יוצא שבסוף החודש הראשון התינוק אוכל סביב 60CC. אך זכרו תמיד שתינוקות הם לא מספרים, ולכן אם זה אינו תואם לתינוק שלכם אך הוא רגוע, עולה במשקל ויש לו מספיק יציאות ופיפי במהלך היום אז הכל בסדר.

איך להאכיל תינוק בימים הראשונים ובכלל?

ישנן שלוש דרכים עיקריות להאכיל תינוק:
1. הנקה.
2.הנקה בשילוב בקבוק/ האכלה תומכת הנקה.
3. האכלה מבקבוק.
בכל מקרה, בכל דרך שתבחרו ישנם מספר כללים שיעשו לכם קצת סדר ויתנו לכם שקט נפשי:

האכלה לפי דרישה- כמו שציינתי למעלה תינוקות הם לא מספרים, ולכן כשאומרים לכם תינוק צריך לאכול כל 3 שעות קחו את זה בערבון מוגבל. יכול להיות ששלכם צריך כל שעה וחצי או כל שעה. לתינוק אין שעון עם מספרים. יש לו תחושות ורפלקסים, הקשיבו להם ושימו לב מה הצורך שלו באמת.
עצרו, התבוננו והקשיבו- אל תמהרו להסיק מסקנות על הצורך של התינוק. יכול להיות שיש לו צרכים משולבים, גם רעב גם עייף וגם גרפס. אז אם תתנו לו לאכול בכל בכי או סימן יכול להיות שלא יאכל למרות שהוא רעב, כי יש לו גרפס שמציק וככל שתתעכבו על הגילוי זה ‘יסתבך’ ויהפוך את האכלה למורכבת ואת השינה שצריכה לבוא אחר כך לעוד יותר מורכבת שכן הוא יכנס כבר לעייפות יתר. איך יודעים בדיוק? בעזרת דנסטן שפת התינוקות ניתן להקשיב לרפלקסים ולזהות מה הצרכים בהתאם.
נינוחות ומצב נפשי- על מנת שהנקה או האכלה מבקבוק תהיה טובה חשוב לשים לב קודם כל למצבך הנפשי. ניתן לשים לב לכך בצורה משמעותית יותר במהלך הנקה היות ולעתים זה מה שיעשה את ההבדל בין הנקת תינוק עם לשון קשורה בהצלחה לבין הצורך להתיר את הלשון על מנת להניק. לכן הישארי רגועה ונינוחה ובעיקר עם ראש פתוח לכל כיוון והתפתחות. אמא בריאה זה תינוק בריא- זהו כלל חשוב. מצאי מה מרגיע אותך. האם לקרוא מידע ברשת? האם זה להסתגר בחדר? האם להתייעץ או להיעזר בהורים או להפך?
מיקוד, התייעצות וטיפים מאחרים- המידע היום הוא רב ומגוון. אין סוף לאפשרויות והדרכים. על כן אני ממליצה למצוא 2-3 אנשים בעלי ניסיון אשר תואמים לדרך שאותה אתם רוצים ואתם להתייעץ בנוסף לטפטוף מעט מידע מהרשת. כך תוכלו ליצור לכם את העולם שאתם מבקשים אך בלי עומס ולחצים מיותרים.
משתנים פיזיולוגים- התינוק, שזה עתה נולד, יודע לינוק טוב מאוד אך לפעמים ישנם משתנים רבים שמקשים על הביצוע. למשל האם נולד פג, או האם יש לשון או שפה קשורה, האם הפטמה של האם או של הבקבוק מותאמת לתינוק, האם עוצמת זרימת המזון טובה או חזקה מידי (כן גם בהנקה וגם בבקבוק זה יכול להיות). שימו לב למשתנים האלו ובעיקר לעוצמת זרימת האוכל.
במידה והמזון נשפך מהפה ואתם מאכילים מבקבוק -הרימו את התינוק לכיוון ישיבה אך לא ממש יושב ואזנו את הבקבוק מקביל לרצפה אך שקצה הפטמה יהיה מלא חלב אבל לא כל הפטמה שלו, כמובן תוך שימוש בפטמה הכי קטנה.
במידה ואת מניקה- שחררי מעט מהחלב לפני שאת מתחילה להניק על מנת להוריד את לחץ זרימת החלב לפה התינוק. במידה ואת חוששת מדברים אחרים תמיד מומלץ להתייעץ עם יועצת הנקה מוסמכת IBCLC.

לסיכום- על מנת פשוט ליהנות מהורות עם תינוקות שחררו את הראש ממוסכמות חברתיות הקשיבו לתינוק ולצרכים האמיתיים שלו ופעלו בהתאם.

**המידע שניתן הוא כללי ואינו מהווה תחליף לייעוץ מומחה. ניתן לתאם הדרכות דנסטן בטלפון:
052-5585376 דפנה

 


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *